PDF Drukuj Email

BOTOX- usuwanie zmarszczek mimicznych


BOTOX od ponad 10 lat jest stosowany w medycynie estetycznej, zaś od przeszło 20 lat w neurologii i okulistyce. Jest to doskonale oczyszczony preparat białka- toksyny botulinowej typu A, otrzymywanej z bakterii Clostridium botulinum. Lek ten podany w zastrzyku do mięśnia blokuje odbieranie przez niego impulsów nerwowych i powoduje jego rozluźnienie. Efektem jest wygładzenie zmarszczki w okolicy wstrzyknięcia. BOTOX możemy zastosować wszędzie tam, gdzie za powstawanie zmarszczek odpowiada nadmierna aktywność mięsni, szczególnie w górnej połowie twarzy (czoło, nad nosem, „kurze łapki” w okolicy oczu) i w rejonie ust. Badania kliniczne dowiodły, że lek ten jest skuteczny u 90 % kobiet i mężczyzn.

 

Zabieg podania BOTOX-u jest krótki, polega na wykonaniu niewielkiej ilości (kilka do kilkunastu) wstrzyknięć przy pomocy bardzo cienkiej igły. Każdorazowo podajemy małą objętość leku (0.05- 0.2 mililitra). Lekarz precyzyjnie określa miejsca gdzie należy podać lek aby osiągnąć optymalne efekty. Zwykle nie jest potrzebne żadne znieczulenie i można powrócić do normalnej aktywności zaraz po zabiegu, unikając jedynie schylania się i leżenia przez kilka następnych godzin. Przejściowo może pojawić się zaczerwienienie lub siniak z powodu wkłucia, szybko ustępuje i łatwo go zamaskować. Rezultat- wygładzenie zmarszczki- zacznie się pojawiać już po kilkunastu godzinach, ale w pełni rozwinie się po ok. 14 dniach. Taki stan będzie się utrzymywał przez kilka miesięcy. Okres ten jest indywidualny dla każdego pacjenta. Zmarszczka stopniowo powraca, bo mięsień odzyskuje swoją siłę (chociaż nie zawsze w pełni). Nawet jeśli nie powtarzamy systematycznie iniekcji (najlepiej 2-3 razy w roku), to i tak na pewien okres czas dla nas „staje w miejscu”, skóra odpoczywa, rozluźnia się, regeneruje.

 

Leczenie BOTOX-em jest przeciwwskazane tylko u szczególnych osób- kobiet w ciąży, osób zażywających niektóre leki i cierpiących na rzadkie choroby. Za każdym razem do zabiegu kwalifikuje przeprowadzający go lekarz po dokładnym wywiadzie i badaniu.

 
DERMATOLOG TROJANOWSKA Serdecznie zapraszam tel. 660 763026